Z technického hlediska tato sekce obsahuje vektorovou a rastrovou grafiku i jejich vzájemné kombinace.
Z hlediska tématického uvidíte především užitou knižní grafiku jako jsou návrhy obalů knih a ilustrace, přebaly CD a vinylů, titulní strany časopisů a návrhy filmových a hudebních plakátů. Oblast užitého umění mě přitahovala už od mých mladých let, ale až nyní, díky technologickému pokroku a možnostem, které nabízí, si touto formou plním dodatečně svůj dávný sen 🙂
Pokusil jsem se vytvořit několik spíše typografických návrhů v lehce minimalistickém duchu, kde jsem si hrál především s fonty písma a barvou.
Naopak jiné návrhy jsou z pohledu použitých prostředků mnohem bohatší, protože jsou výsledkem mého malého domácího experimentu. Rozhodl jsem se použít své obrazy, fotky a grafiky jako pouhé „vizuální prefabrikáty“ a vytvořit z nich něco nového. Důvod mého experimentu byl především ten, že jsem chtěl vyzkoušet, zda lze vzít dílo z oblasti volného umění
(např. obraz nebo grafiku) a použít ho v oblasti umění užitého (např.obal knihy nebo vinylu) tak, aby dílo, které původně bylo samostatným finálním produktem, se svým způsobem „upozadilo“ a podpořilo nebo dokreslilo záměr nového designu.
Je totiž velice zajímavé pozorovat proces, během kterého se obraz nebo grafika, které byly kdysi umístěny ve výstavní síni, stávají mým přičiněním „pouhou“ součástí návrhu na přebal knihy nebo CD.
Fascinuje mě to, že obraz, který jsem kdysi namaloval, si na jedné straně dokáže zachovat svou tvář, ale na straně druhé se tím, jak prochází různými úpravami, záhadným způsobem mění i on sám. Velkou roli při proměně z „díla“ na „prefabrikát“ hraje změna velikosti ze skutečného formátu na plochu několika centimetrů. Dalším velkým překvapením pak pro mne bývá to, jak obraz dokáže (nebo nedokáže) fungovat ve spojení s písmem nebo barevným pozadím.
Je to pro mne velká alchymie a pokaždé když začínám, vůbec netuším zda na jejím konci bude zlato nebo leštidlo na parkety 🙂
Ale protože má dílka jsou tak trochu i jako moje děti a já se snažím chovat jako zodpovědný rodič :-), ptám se často sám sebe, zda to, co dělám, není jen zbytečná hra a degradace obrazu nebo zda je to naopak posunutí – rozšíření jeho významu a potvrzení jeho životaschopnosti. A dokonce někdy, když si dám sklenku své oblíbeného Shírazu, ptám se pak sám sebe, co by na tu proměnu asi řekl ten či onen obraz, grafika nebo fotka – mé děti, kdyby mohly mluvit? 🙂
Zatím netuším, a možná to tak zůstane navždy. Ostatně, moji radost ze hry to nijak nezmenší. Ale měl-li bych možnost volby, rád bych se poté co získám potřebný odstup, dozvěděl více.
Pro ty pozornější a na detail zaměřené návštěvníky, jsem pro komplexnější vizuální dojem, umístil do návrhů také fiktivní loga fiktivních nakladatelství, které jsem pro tento účel vytvořil.
This subsection contains some types of cover designs – partly vector, partly raster graphics or combination of both.
You will find mostly book cover, CD, magazine and poster designs in this section. You may notice that some pieces contain my photos and graphic art.
I did it to enhance the atmosphere of the books that belongs to my favourite ones. I have also created special logos of fictitious publishing houses and recording companies to balance the composition of the given graphic layout and to deliver convincing visual complexity.